Aktywność fizyczna powinna zajmować znaczące miejsce w życiu każdego z nas. Tymczasem okazuje się, że nie brakuje osób, które w ogóle się nie ruszają. Nie bądź jedną z nich !!!

Wpływ braku aktywności fizycznej na układ oddechowy

Zrezygnowanie z aktywności fizycznej to przede wszystkim mniejsza ilość tlenu w Twoim organizmie. Przyjmuje się, że może ona zmniejszać się nawet o czterdzieści procent, co bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie poszczególnych narządów, a nawet zdolność koncentracji i zapamiętywania. Twój mózg do prawidłowej pracy wymaga bowiem ogromnych ilości tlenu. Brak aktywności fizycznej to również częstsze oddechy, które nie idą jednak w parze z jakością – wraz z nimi do Twojego organizmu nie dostaje się więcej tlenu. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, a zamiast własnych nóg wolisz samochód, masz o wiele mniejszą pojemność oddechową płuc. Do tego dochodzi słabsza praca mięśni oddechowych.

Wpływ braku ruchu na układ sercowo – naczyniowy

Jeśli, dla Ciebie aktywność fizyczna nie istnieje, musisz zdać sobie sprawę, że wiąże się to ze zmniejszeniem objętości wyrzutowej serca. Co to oznacza? W trakcie jednego skurczu wyrzucana jest zdecydowanie mniejsza ilość krwi. Serce nie ma po prostu siły jej pompować – jest słabsze. Zmniejsza się także objętość minutowa serca, czyli ilość krwi, którą Twoje serce pompuje przez jedną minutę. Jednocześnie zwiększeniu ulega tętno – Twoje serce bije szybciej. Takie zmiany w sercu sprawiają, że do poszczególnych narządów ciała dostaje się zdecydowanie mniejsza ilość substancji odżywczych i tlenu. To bowiem krew transportuje życiodajne substancje. Jeżeli nie zaczniesz się ruszać, zmniejszyć Ci się może także samo serce. A to już stan, który bezpośrednio może zagrażać Twojemu życiu. Jeśli nie ćwiczysz i nie zażywasz ruchu, masz także mniejszy poziom czerwonych krwinek, które odpowiadają między innymi za natlenowanie krwi.

Wpływ braku aktywności fizycznej na narząd ruchu

Jeżeli się nie ruszasz, Twoje mięśnie stają się coraz słabsze, aż w końcu dochodzi do ich całkowitego zaniku. Tkanka mięśniowa zaczyna zamieniać się w tkankę tłuszczową. Warto byś pamiętał, że jeśli nie zażywasz ruchu, dochodzi do zwiększonego wydalania jonów wapnia i fosforu. Jest to niekorzystne dla kości, których struktura staje się tym samym coraz słabsza. Aktywność fizyczna jest istotnym czynnikiem skutecznie chroniącym przed osteoporozą. Kiedy zaczyna jej brakować, zrzeszotnienie kości jest o wiele bardziej prawdopodobne. Ten stan nie dotyczy tylko kobiet w wieku 50+ może również dotyczyć Ciebie w wieku 40 lat.

Na czym jeszcze negatywnie odbija się brak ruchu?

Aktywność fizyczna wpływa na cały Twój organizm. Kiedy zaczyna jej brakować, pogarsza się Twoje samopoczucie, jesteś bardziej rozdrażniony, bardziej zmęczony. Do tego częściej chorujesz, gdyż Twój układ odpornościowy nie ma siły się bronić. Każdy, kto chce na długo zachować nie tylko zgrabną sylwetkę, ale również zdrowie, powinien pokochać ruch. Nie trzeba od razu chodzić na siłownię czy biegać dziesięciu kilometrów dziennie. Zacząć można nawet od zwykłego spaceru.