Woda… jak pić ? ile pić ? I czy warto! 
Temat picia wody jest nam wszystkim znany od małego. Niestety nie potrafimy wypić jej wystarczająco dużo w ciągu dnia. Dlaczego ? Dlatego, że jest to najtrudniejsza zmiana, gdyż dotyczy naszego codziennego życia, to zmiana nawyku żywieniowego. Warto wspomnieć że dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka według WHO to 2.5-3.0l wody*, każdego dnia w roku.*woda niegazowana, źródlana z ogólną zawartością składników mineralnych nieprzekraczającą 250mg/l. W okresie letnim przy zwiększonym wysiłku i niedoborze minerałów warto sięgnąć po wodę mineralną niezbędna w magnes, potas, sód i wapń – które, wspomagają prawidłową pracę serca oraz cały układ krwionośny.

Poniżej przedstawiam mój sprawdzony sposób na to jak zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na wodę. I w tym miejscu warto dodać, że „jednorazowe” spożycie wody nie powinno przekraczać więcej niż 250 ml, gdyż większa ilość w tak krótkim czasie sprawi, że organizm wydali dzięki zwiększonej pracy nerek.

Poranek – zaczynam od szklanki wody
Śniadanie – szklanka herbaty lub innego napoju – lecz nie jest to kawa.
Czas pracy od godz. 9:00 gdzie wypijam szklankę wody co godzinę.
Każda kolejna godzina w pracy lub gdziekolwiek jestem to ustawiam sobie „budzik” w telefonie i wypijam co godzinę – kolejna szklankę wody.
Od godz 9:00 do 16:00 – wypijam 2l wody !
Czas po pracy to kolejno 17:00 i 18:00 – kolejne – 2 szklanki wody 
Kolacja – szklanka herbaty lub innego płynu – lecz nie jest to kawa 
Przed snem – szklanka wody.
Dlaczego nie kawa – to napój, który wypłukuje niezbędne minerały z naszego organizmu. Na każdą filiżankę kawy mamy 0.5l wody deficytu. Warto o tym pamiętać delektując się kolejną filiżanką w ciągu dnia. 

Podsumowując ilości:
1. Przed pracą – 0.5l 
2. W pracy – 2l
3. Po pracy 0.5-1l 
Dziennie pomiędzy 3-3.5l płynów w tym minimum 2.5l samej wody. 

Czas adaptacji organizmu na wyrównanie poziomu wody u mężczyzn to nawet miesiąc, u kobiet około 2 tyg. Związane jest to z faktem, że zawartość wody w organizmie u mężczyzn to 60% a u kobiet to 40%.

Poniżej kilka informacji dlaczego warto pić wodę i w czym ona nam pomaga.
Woda pełni szereg ważnych funkcji w naszych organizmie, m.in.:
* pomaga usuwać toksyny z organizmu,
* chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach,
* chroni przed zawałami i udarami,
* pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała,
* wspomaga odchudzanie,
* poprawia elastyczność skóry i pomaga zachować młody wygląd,
* zapobiega nadmiernemu zmęczeniu i wpływa na poprawę pamięci oraz koncentracji.

Nie sposób wymienić wszystkich funkcji wody w organizmie, jednak bez niej nie mogłyby zachodzić podstawowe procesy życiowe. Już 1% odwodnienie organizmu skutkuje  bólami głowy, uczuciem niepokoju, rozkojarzeniem oraz nadmiernym pragnieniem; 20% odwodnienie to stan zagrażający życiu osoby dorosłej. 
Kiedy zapomnisz o budziku Twoja zmiana stanie się nawykiem…
A Ty ile dziś wypiłaś/eś szklanek wody ?